گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1403/02/17 - 12:49
كد :131

ماهیچه اصل مشهدی

ماهیچه اصل مشهدی یک غذای قدیمی و بسیار معروف در ایران می باشد ، که بخاطر شیوه پخت لذیذ خود بسیار از رسپی های دیگر پیشی گرفته و در اکثر منو های رستوران ها به عنوان غذای اصلی یافت می شود .

طرز تهیه ماهیچه اصل مشهدی یکی از دستورات پخت بسیار معروف می باشد که در بهترین رستوران ها میتوانید میل کنید  ، این غذا دارای طعم بی نظیر می باشد که در صورت رعایت نکات در پایان غذایی لذیذ خواهید داشت .
ماهیچه از غذاهای لذیذ و محبوب می باشد که روش های متنوعی برای پخت دارد . 
ماهیچه بخش مفید و خالص گوسفند است که در مهمانی ها با باقالی پلو و یا زرشک پلو سرو می شود .
محبوبیت این غذا تا حدی است که با نگاه کردن به منوی همه ی رستوران های معروف می بینید که ماهیچه جزو غذاهای مخصوص واصلی رستوران می باشد .
همان طور که ماهیچه غذا خوش طعم است برای درس کردن این غذا نیاز به رعایت نکات زیادیست ، تا بتوانید به طعم ماهیچه های رستورانی برسید .

4

طرز تهیه ماهیچه گوسفندی

مواد لازم 
ماهیچه گوسفندی: یک و نیم کیلو
پیاز: ۷۵۰ گرم
زعفران دم کرده غلیظ: ۲ پیمانه
سیر: ۲ بوته
آبلیموی تازه: ۳ قاشق غذاخوری
چوب دارچین: ۱ عدد
برگ بو: ۴ عدد
نمک و زردچوبه: به میزان دلخواه

 

  • مرحله اول 

پیاز را پوست می گیریم و می شوییم . سپس پیازها را به صورت خلالی خرد می کنیم . 

  • مرحله دوم 

پیازها را داخل ماهیتاپه ریخته و با مقداری روغن تفت می دهیم . در این قسمت مقداری نمک و زرد چوبه به پیاز ها اضافه می کنیم .

  • مرحله سوم 

ماهیچه ها را از قبل شسته و خرد می کنیم و روی پیاز قرار می دهیم .

  • مرحله چهارم 

سیر راهم پوست می گیریم و به صورت حلقه ای خرد می کنیم و روی ماهیچه ها قرار می دهیم

  • مرحله پنجم 

بعد از انجام مراحل بالا سه لیوان آب ولرم به غذا اضافه کرده و ادویه های دیگر مانند برگ بو ، چوب دارچین را به غذا اضافه می کنیم 

  • مرحله پنجم 

بعد از حدود دو ساعت برگ بو و چوب دارچین را خارج کرده و  زعفران را به غذا اضافه می کنیم  و اجازه می دهیم ماهیچه طعم زعفران را به خود جذب کند . و یک ساعت دیگر بجوشد . 
در بیست دقیقه آخر آب لیمو و نمک را اضافه می کنیم . دقت کنید اول طعم غذا را بچشید و در صورت بی نمک بودن به میزان دلخواه نمک را اضافه کنید .
مراقب باشید آب غذا کم نباشد و غذا بسوزد ،  در مرحله پایانی آب ماهیچه ما باید  به شکل غلیظ و خوش طعم به دست آید . 
 

طرز تهیه ماهیچه رستورانی

همان طور که در بالا به طرز تهیه ی ماهیچه اصل مشهدی پرداخته شد ، رعایت یک سری نکات باعث تبدیل این غذا به غذای رستورانی و خوش طعم می شود . 
حتما قبل از پخت غذا ، ماهیچه ها را به مدت 3 الی 4 ساعت با زعفران مزه دار کنید .
استفاده بسیار از پیاز نکته ی مهم این غذا می باشد و در حین پخت علاوه بر گذاشتن پیاز های خلالی در زیر ماهیچه ، روی ماهیچه را هم یک لایه پیاز خلالی قرار دهید .
استفاده از برگ بو و دارچین بخاطر بهتر کردن عطر ماهیچه بسیار تاکید می شود .
استفاده دو مرحله ای از زعفران باعث جادویی شدن طعم غذای شما می شود . پس یک بار همراه با پیاز ها در مرحله اول زعفران اضافه کنید و یک بار دیگر در یک ساعت آخر ، این کار باعث می شود که ماهیچه ها طعم بسیار لذیذ زعفران را به خود جذب کنند . 
در نهایت می توانید این غذای خوش طعم را با انواع پلوها سرو کنید و استفاده از زرشک برای تزیین غذا روی ماهیچه پیشنهاد می شود .